Historie a současnost mateřské školy Jevišovice

Historie a současnost mateřské školy JevišoviceMateřská škola Jevišovice je škola s dlouholetou historií. Budova Komenia byla postavena v roce 1920 panem Vilémem Offenheimem. První třída mateřské školy zde byla otevřena v roce 1920 pod názvem Opatrovna dětí Jevišovice. V roce 1923 již pod názvem Mateřská škola Jevišovice. Budova Komenia byla společným útočištěm základní a mateřské školy. 15. října 1966 se mateřská škola přestěhovala do nově postavené budovy se dvěma třídami MŠ a jednou třídou jeslí. MŠ měla vlastní kuchyň, prádelnu, kotelnu, byt pro školníka a školnici, velkou školní zahradu se dvěma bazény. Tato MŠ byla závodní mateřskou školou postavenou podnikem Elektrokov. Na výstavbě se podílel částečně Místní národní výbor Jevišovice, Jednotné zemědělské družstvo Jevišovice a občané v akci „Z“. Postupně závod Elektrokov změnil název na Elektrotechnické závody Julia Fučíka, poději ABB-Brno. 1. listopadu 1993 byla tato budova mateřské školy prodána do soukromého vlastnictví. Do konce roku 1993 byla mateřská škola postupně přestěhována do budovy Komenia. Provoz byl zahájen 1. ledna 1994.
Budova Komenia se nachází na kraji malebného údolí řeky Jevišovky.Ze tří stran je obklopena menší zahradou se vzrostlými ovocnými stromy, pískovištěm, pozemky ZŠ.Průčelí budovy vévodí obdélníkovému náměstí, které zároveň slouží jako příležitostné hřiště pro děti MŠ i ZŠ.Na protilehlém konci náměstí se tyčí impozantní kostel sv.Josefa.Nedaleko MŠ se nachází rozlehlý lesopark s Novým zámkem (Domov pro seniory).Mezi dominantní stavby města patří barokně-renesanční Starý zámek, na který máme ze školy krásný výhled.
                MŠ je třítřídní, navštěvují ji děti jak z Jevišovic, tak z okolních devíti obcí. Třídy se nacházejí v prvním poschodí. V průběhu letních prázdnin 2011 byla přestěhována třída školní družiny do hlavní budovy ZŠ. Propojením Pohádkové třídy s třídou školní družiny vznikl větší prostor pro navýšení kapacity MŠ ze stávajících 45 dětí na 53 dětí. V Pohádkové třídě tedy může být umístěno 28 dětí, ve Sluníčkoví třídě zůstává počet 25 dětí z důvodu stávajícího prostoru. Z prostor dílen bylo vybudováno sociální zařízení pro Pohádkovou třídu.
                 V červenci a srpnu 2014 proběhla další rekonstrukce MŠ, stávající 1.třída ZŠ byla upravena na třídu „Klubíčkovou“ pro 15 dětí. Sociální zařízení se nachází mimo třídu, na hlavní chodbě, taktéž i šatna. Z důvodu bezpečnosti byl tento prostor uzavřen a oddělen od hlavního schodiště prosklenou přepážkou s dveřmi.
                  V prvním poschodí je také šatna Pohádkové třídy (pro 18 dětí), v meziposchodí je šatna Sluníčkové třídy (pro 25 dětí) a Pohádkové třídy (pro 10 dětí). V přízemí je šatna ZŠ.
Nad Sluníčkovou třídou se nachází počítačová třída ZŠ a v přízemí školní jídelna, ve které děti obědvají a sál, který MŠ využívá k pohybovým aktivitám, k společným kulturním akcím se ZŠ.
K pobytu venku je využívána školní zahrada, která je ohraničená kamennou zdí. V letních měsících 2014 byla pravá část vybavena novými prvky a na podzim 2022 levá část o další prvky,  které slouží jak k pohybovým, tak k hrovým aktivitám dětí.

Veškeré snažení všech zaměstnanců mateřské školy směřuje k tomu, aby zde bylo dítě maximálně šťastné a spokojené.